Освітня реформа: Результати та перспективи. 09. Забезпечення ігровими наборами учнів 1 класів закладів повної загальної середньої освіти

Освітня реформа: Результати та перспективи. 09. Забезпечення ігровими наборами учнів 1 класів закладів повної загальної середньої освіти

Забезпечення ігровими наборами учнів 1 класів закладів повної загальної середньої освіти (проєкт LEGO)

Відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та фондом The LEGO Foundation, підписаному у 2010 р., МОН розпочало співпрацю із Тhe LEGO Foundation (королівство Данія) у рамках сприяння поширенню кращих здобутків та обміну досвідом, у тому числі міжнародним.
У 2018/2019 н. р. всі перші класи закладів загальної середньої освіти (близько 16 тисяч шкіл з усієї України) безкоштовно отримали ігрові набори LEGO, а саме: кожен учень першого класу (понад 455 000 першокласників) отримав набір «Шість цеглинок», а кожен перший клас – набір конструктора «LEGO Play Box» для використання в освітньому процесі виключно в закладі освіти, на балансі якого вони перебуватимуть (близько 16 000 державних та комунальних ЗЗСО). Тhe LEGO Foundation були упорядковані та надані безкоштовно методичні посібники «Шість цеглинок в освітньому просторі школи» та «Гра по-новому, навчання по-іншому».
Протягом 2018/2019 року тренерами The LEGO Foundation було здійснено донавчання усіх вчителів перших класів 2018/2019 н. р. у Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Чернівецькій областях та місті Києві.
З метою забезпечення якості впровадження діяльнісного підходу у навчанні The LEGO Foundation здійснив додатковий тренінг для 250 тренерів (по 10 тренерів з кожного регіону) для подальшого навчання ними вчителів перших класів 2018/2019 н. р. та перших класів 2019/2020 н. р.
З метою забезпечення системності, стійкості та тривалості нових підходів відбувається розробка та імплементація модулів «Навчання через гру» у програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників та у програми підготовки педагогів закладів вищої освіти (розробляються робочою групою, до складу якої входять представники The LEGO Foundation). Затверджено план розроблення та імплементації модулів «Навчання через гру» у програми підготовки педагогів та підвищення кваліфікації педагогічних працівників МОН України (наказ МОН № 1454 від 26.12.2018). Заклади, які беруть участь у пілотуванні цього проєкту: Вінницька академія неперервної освіти, Запорізький інститут післядипломної педагогічної освіти, Одеська академія неперервної освіти, Балтське педагогічне училище, Запорізький національний університет, Мелітопольський державний педагогічний університет. Здійснено навчання викладачів закладів вищої освіти до впровадження модуля «Навчання через гру».
20 червня 2019 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Тhe LEGO Foundation (Королівство Данія) щодо впровадження ігрових та діяльнісних методів навчання в освітній процес закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти. Відповідно до статті 5 Меморандуму «у 2019/2020 та 2020/2021 навчальних роках The LEGO Foundation зобов’язується безкоштовно надати Міністерству освіти і науки України ігрові набори LEGO для забезпечення усіх перших класів закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм власності, розташованих на території України». Окрім розвитку проєкту «Навчання через гру», підписаний Меморандум передбачає поглиблення співпраці між МОН та The LEGO Foundation у дошкільній освіті, закладах вищої освіти та післядипломної педагогічної освіти, а також проведення додаткового навчання для вчителів. До того ж у межах співпраці буде продовжуватися імплементація модулів та спецкурсів з ігрових та діяльнісних методів навчання в освітні програми підготовки педагогів у закладах вищої освіти та програми підвищення кваліфікації.
Наступними кроками є забезпечення комплектами ігрових наборів LEGO нових першокласників Нової української школи.